خواص گیاهان دارویی

آویشن شیرازی

آویشن شیرازی یا همان آویشن پهن برگ هم اکنون از اقتصادی ترین گیاهان دارویی موجود در بازار ایران می باشد و از اینرو کشت و کار این گیاه به کشاورزان توصیه می شود. آویشن شیرازی با اسم علمی Zataria multiflora  گیاهی چند ساله بوده و برای رشد مناسب نیاز به هوای معتدل و نسبتا گرم دارد و در برابر سرمای زیاد چندان مقاوم نیست. قدرت جوانه ‌‌زنی و رشد این گیاه در ماه‌‌های سرد سال بسیار کندتر از فصل‌‌های بهار و تابستان بوده و از اینرو می توان گفت که مناطق با آب و هوای معتدل و گرم برای کاشت این گیاه مناسب می باشد. در زمستان، شاخ و برگ های گیاه آویشن بطور کامل از بین می رود و بخش زیرزمینی این گیاه زیر خاک باقی می ماند. سپس دراسفند ماه همان سال، رشد مجدد گیاه انجام شده و محصول آن که شامل ساقه و برگ می باشد در اواسط بهار سال بعد قابل برداشت است. به منظور محافظت از گیاه توصیه می گردد که پس از آخرین برداشت محصول، گیاه کف بر شود تا در فصل زمستان مقاومت بیشتری داشته باشد و خشک نشود.

نشا آویشن شیرازی

کاشت مستقیم بذر آویشن شیرازی در مزرعه امکان پذیر نمی باشد. چرا که بذرها بسیار کوچک هستند و از اینرو به هیچ وجه نمی توان آنها را به مرحله باردهی نهایی رساند. لذا بهترین روش کاشت آویشن شیرازی برای تولید اقتصادی و در سطح گسترده، کاشت آن بصورت نشاء می باشد. همچنین به منظور دستیابی به بهترین نتیجه مطلوب و به حداقل رساندن خطای کاشت، لازم است که به محض مساعد شدن هوا، نشاء تولید شده در گلخانه توسط سینی نشاء به زمین اصلی انتقال پیدا کند. این روش کاشت به اصطلاح، کاشت غیر مستقیم نامیده می شود که از نظر صرفه اقتصادی بهترین روش کاشت آویشن شیرازی در مزرعه محسوب می گردد. لازم به ذکر است که کاشت نشاء گیاه آویشن شیرازی بصورت ریشه لخت به دلیل بالا بودن خطای کاشت به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

از نظر خواص دارویی، ساقه و برگ گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.  برگ های گیاه آویشن می بایست به دور از نور مستقیم خورشید، خشک و نگهداری شوند. در این روش خشک کردن، گیاه اسانس و ماده موثر خود را از دست نمی دهد و امکان نگهداری از آن نیز بدون از دست رفتن عطر و طعم مورد انتظار، تا دو سال وجود دارد.

کاشت نشاء آویشن شیرازی و نگهداری از بوته ها:

 

همانطور که پیش تر اشاره شد، گیاه آویشن شیرازی برای رشد نیاز به آب و هوای معتدل و گرم دارد. از اینرو می بایست حداقل دمای منطقه کشت در فصل زمستان صفر درجه و حداکثر دمای منطقه در فصل تابستان۴۰ درجه سانتی گراد باشد.

کاشت آویشن شیرازی

 

بهترین زمان کاشت آویشن شیرازی از ۱۵ اسفند ماه تا ۳۰ فروردین ماه می باشد. در هنگام آماده سازی زمین می بایست فاصله بین ردیف های کاشت ۷۰ سانتی متر و فاصله هر نهال در یک ردیف کاشت بین۱۰ تا ۲۰سانتی متر در نظر گرفته شود. لذا برای ایجاد هر یک هکتار مزرعه آویشن شیرازی، با توجه به میزان تراکم مورد انتظار، نیاز به ۷۰،۰۰۰ تا ۱۴۰،۰۰۰ نشاء آویشن شیرازی می باشد. به منظور ایجار ردیف های منظم بین نهال ها و کاهش چشم گیر هزینه های کارگری در هکتارهای بالا، توصیه می گردد که از دستگاه های نشاء کار مزرعه استفاده گردد. در این خصوص کارشناسان شرکت هفت گیاه آمادگی دارند که مقدمات لازم به منظور کاشت سریع و مکانیزه‌ی گیاهان، در مزارع مورد نظر را فراهم نمایند.

بهترین روش آبیاری مزرعه گیاهان دارویی و از جمله آویشن شیرازی، آبیاری به روش قطره ای و با استفاده از نوار تیپ می باشد. به منظور آشنایی با روش های آبیاری و نحوه آماده سازی سیستم های آبیاری می توانید با متخصصین شرکت هفت گیاه به منظور اجرای سیستم بهینه و اقتصادی در ارتباط باشید. دوره آبیاری از زمان کاشت نشاء تا برداشت اولین محصول، بصورت روزانه و حداکثر هر ۲ روز یکبار انجام می شود. بازه آبیاری را می توان بعد از برداشت اولین محصول به هر ۵ تا ۷ روز یکبار، افزایش داد.

در سال اول کاشت آویشن شیرازی، برداشت محصول تنها یکبار و معمولاً با فرا رسیدن زمان گل‌‌دهی در اواسط فصل بهار انجام می‌‌شود. اما از سال دوم به بعد و بویژه در مناطق گرمسیری، برداشت محصول در هرسال دو تا سه بار انجام می شود. به این ترتیب زمانهای برداشت به ترتیب اواسط بهار، اواسط تابستان و اواسط پاییز می باشد.

برداشت آویش شیرازی نیز مانند برداشت سایر گیاهان دارویی به صورت کف بر کردن می باشد. یعنی ساقه های بوته که حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارند را از محل پایین ساقه و از ارتفاع حدود ۳ سانتیمتری سطح زمین برش داده و برای خشک کردن انتقال می دهند. لازم به ذکر است که در حین برداشت به منظور تداوم رشد گیاه و ادامه فرایند فتوسنتز حداقل باید یکی از ساقه ها را برای بوته حفظ شود و برش داده نشود.

گیاه آویشن شیرازی، گیاهی چند ساله است. به نحوی که پس از کاشت، حداقل به مدت ۵ تا ۶ سال در زمین باقی می ماند و امکان برداشت محصول آن در این مدت وجود دارد. از طرفی از نظر میزان برداشت و توجیه اقتصادی، میزان برداشت این گیاه در سال اول کاشت به میزان ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم، سال دوم ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم و از سال سوم ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم برگ خشک به ازای هر هکتار می باشد. در ضمن قیمت هر کیلو برگ خشک درجه یک این گونه آویشن که از بازار پسندترین گونه های گیاه آویشن می باشد در سال ۱۳۹۸ به بالای ۱۶۰ هزار تومان رسیده است.

در مزارع گیاهان دارویی و از جمله مزارع آویشن نباید از سموم برای از بین بردن علف های هرز استفاده کرد. استفاده از سموم علاوه بر پایین آوردن کیفیت محصول می تواند باعث کاهش عملکرد محصول شود. در عوض می توان با توجه به شرایط مزرعه از انواع روشهای مکانیکی مبارزه با علف های هرز استفاده کرد. همچنین می توان به منظور جلوگیری از رشد علف های هرز، از پلاسیک های مخصوص در فاصله بین مرزها استفاده نمود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید