نشاء گیاهان دارویی

معرفی گیاه دارویی مریم گلی

نشای گیاه دارویی مریم گلی sage با اسم علمی Salvia officinalis یکی از گیاهان دارویی پر طرفدار در دنیا می باشد که مصارف دارویی و خانگی بسیاری دارد. از تولید داروهای متفاوت تا مصارف خانگی در آشپزی و طب سنتی و حتی زینتی میتوان به کاربردهای مریم گلی اشاره کرد.

گیاه دارویی مریم گلی به سرمای زمستان حتی در تبریز  مقاوم می باشد. بنابراین گیاهی چند ساله و دائمی می باشد. مریم گلی برای رشد و نمو به هوای گرم در تابستان و آب کافی نیاز دارد. در برخی نقاط کشور میتوانید مریم گلی را به صورت دیم کشت و کار کنید ولی کاشت دیم مریم گلی در ۹۰ درصد مناطق کشاورزی ایران غیر ممکن است و گیاه در تابستان خشک میگردد. بنابراین قبل از کاشت از میزان آبی که در دسترس شما هست حتما مطمئن باشید و به مقدار آبی که دارید کشت و کار کنید. مریم گلی کاملا در بازار ایران شناخته شده بوده و مشتریان فراوانی دارد. میتوانید بعنوان یک کشت و کار سود ده از مریم گلی برای کسب درآمد و اشتغال زایی استفاده کنید.

بازدهی کاشت نشای گیاه دارویی مریم گلی از سال دوم و با درآمد خوب و کاملا اقتصادی است.

بازار و قیمت گیاه دارویی مریم گلی

برخی از گیاهان دارویی در ایران بعلت تولید بسیار زیاد در مزرعه دچار افت قیمت شدیدی می شوند. در سالهای ۹۵ و ۹۶ این اتفاق برای مریم گلی افتاد و قمت مریم گلی از هر کیلوگرم ۱۵۰۰۰ تومن به زیر ۱۰ هزار تومن کاهش پیدا کرد. از آن سالها کشت و کار مریم گلی توسط کشاورزان متوقف شده و باعث شد که در سال ۹۷ به نسبت رشد خیلی کمی در بازار مریم گلی ایجاد شود. بنظر می آید در سال ۱۳۹۸ بازار مریم گلی بهتر باشد و بتوان محصول خشک درجه یک را با قیمت بالای ۱۵ هزار تومن بفروش رساند.

برگ خالص مریم گلی بازار نسبتا خوبی در ایران دارد و نیاز سالیانه متوسطی دارد. برخی از عطاری ها مشتری این محصول می باشند. همچنین برخی از شرکت های داروسازی و کلینیک های طب سنتی مشتری این محصول ارزشمند هستند. قیمت محصول بحال خود (ساقه به همراه برگ) در بازار ایران از ۷ تا ۱۲ هزار تومان و قیمت برگ خالص مریم گلی بالای ۱۵ هزار تومان می باشد. این قیمت ها می تواند تحت تاثیر نوسانات بازار قرار گیرد.

تعداد نشای لازم در هکتار برای مریم گلی

تراکم کاشت نشای گیاه دارویی مریم گلی به شرایط خاک و برخی فاکتورهای دیگر مانند طول فصل رشد بستگی دارد. در ایران بهترین تراکم کاشت در هکتار ۶۰ هزار بوته می باشد.

روش کاشت نشای مریم گلی در مزرعه

روش کاشت در گیاه دارویی مریم گلی بسیار ساده می باشد. برای کاشت در مزرعه به نشای گیاه دارویی سالم و قوی مریم گلی نیاز دارید و کاشت مستقیم بذر در مزرعه امکان پذیر نمی باشد. چرا که بذر اندازه کوچکی داشته و نمی توان به راحتی آن را به مرحله باردهی رسانید. با توجه به روش کاشت و روش آبیاری می توانید نشای گیاه دارویی مریم گلی را به صورت های زیر بکارید.

در روش آبیاری غرق آبی: زمین را بصورت جوی و پشته آماده کرده و نشا را در محل داغ آب می کارید. حداقل عمق چاله کاشت ۱۰ سانتیمتر باشد. پای نشا خاک ریخته و آن را سفت کنید.

در روش آبیاری قطره ای: در این روش نیازی به آماده زمین به صورت جوی و پشته نیست. کافی هست زمین را شخم زده بعد از نرم کردن خاک و راه اندازی سیستم آبیاری نشای گیاه دارویی مریم گلی را در محل قطره چکان بکارید. فراموش نکنید فواصل کاشت ۳۰ سانتیمتر بین بوته باشد.

در صورتی که میخواهید مریم گلی را در گلدان بکارید بذر خالص مریم گلی را از سایت هفت گیاه خریداری کنید. به همراه بذر دستور کاشت دقیق مریم گلی برای شما ارسال میگردد.

نیاز خاکی و کوددهی در گیاه دارویی مریم گلی

طبق بررسی های بعمل آمده از کشت و کار مریم گلی در بیشتر نقاط ایران کاشت مریم گلی ممکن می باشد. مریم گلی به سرما حساس نبوده و در زمستان های سرد و در دمای صفر درجه از بین نمیرود. مریم گلی در رنج خاک های آهکی تا خنثی بهترین نتیجه و عملکرد را نشان میدهد و بهترین pH برای مریم گلی بین ۶ تا ۷ می باشد. خاک های سبک و به خوبی زهکشی شده بهترین انتخاب برای کشت و کار مریم گلی می باشد. برای افزایش رشد رویشی در طول فصل رشد میتوانید از کود کامل به میزان ۸۰ کیلوگرم استفاده کنید. استفاده بیش از حد از کود باعث افزایش رشد رویشی شده و از میران اسانس مریم گلی در واحد وزنی و حجمی میکاهد.

نیاز آبی گیاه دارویی مریم گلی

مریم گلی گیاهی همه جای زی بوده و در اواخر فصل بهار و تابستان های گرم چه در مناطق سردسیری و چه در مناطق گرمسیری نیازمند آبیاری می باشد. بدون آبیاری رشد گیاه متوقف می شود. نیاز آبیاری در روش قطره ای به چندین عامل مانند دمای هوا، بافت خاک و میزان تبخیر و تعرق برگی وابسته می باشد. بین دو آبیاری اجازه دهید زمین خشک گردد.

در خاک سنگین (خاکهای رسی) دور آبیاری غرق آبی ۱۰ روزه می باشد.

در خاکهای سبک (لوم) دور آبیاری ۸ روزه می باشد.

توصیه میشود در زمین های سبک کشت و کار مریم گلی انجام گیرد هرچند در زمین های سنگین نیز به خوبی رشد و نمو میکند.

آماده سازی زمین در گیاه دارویی مریم گلی

همانطور که در مبحث کاشت توضیح دادیم آماده سازی زمین به شرایط آبیاری بستگی دارد و شما با توجه به اینکه چه روشی برای آبیاری انتخاب کرده اید زمین را آماده میکنید. بیایید یکبار دیگر شرایط آماده سازی زمین در دو روش آبیاری غرق آبی و قطره ای را بررسی کنیم. روش آبیاری بارانی را به دلیل ماهیت شستشویی که دارد توصیه نمی کنیم. ضمن اینکه روش آبیاری بارانی باعث شیوع بیماری ها و آلودگی های قارچی نیز می گردد. در گیاهان دارویی بهتر است آب مستقیما با برگ و اندام هوایی گیاه تماس نداشته باشد.

آماده سازی زمین برای حالت غرق آبی: زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله یا ریشه علف های هرز موجود را جمع آوری کرده و بسوزانید. مسیرهای آبیاری را تعیین کنید. نقشه مزرعه را در ذهن یا روی کاغذ پیاده کنید. از راننده تراکتور بخواهید تا با خیش مناسبی جوب های کم عمق با فاصله حداقل ۵۰ سانتیمتر عمود بر شیب مزرعه ایجاد کنید. سپس به کمک کارگر و بیل جوب ها را اطلاح و درز گیری کنید. اکنون مزرعه شما برای کاشت نشای گیاه دارویی مریم گلی آماده می باشد. یکبار آبیاری آزمایشی کنید سپس بعد از دو روز که رطوبت مزرعه کشیده شده اقدام به نم کاری نشای گیاه دارویی مریم گلی با فاصله ۳۰ سانتیمتر بین بوته کنید. مجدد آبیاری را انجام دهید و تا ۷ روز سعی کنید پای نشا خیس باشد تا استقرار گردد.

آماده سازی زمین برای حالت قطره ای: در کاشت به روش قطره ای کافی است زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله ها و بقایای محصولات یا علف های هرز را جمع آوری کرده و سیستم آبیاری قطره ای را پیاده می کنید. آماده سازی زمین در این روش نیازی به جوی و پشته کردن زمین ندارد. فراموش نکنید قبل از شخم با توجه به آزمایش خاک کمبود های خاک را به کمک انواع کودهای مرسوم و سالم رفع کنید. معمولا کوددهی قبل از شخم انجام میگیرد.

آفات و بیماری های گیاه دارویی مریم گلی

از آنجایی که کشت و کار گیاهان دارویی در ایران تازه می باشد هنوز آفات و بیماری ها مانند درختان میوه و سبزیجات در گیاهان دارویی مشاهده نمیشود. اما آفاتی مانند کنه تارعنکبوتی، شته ها و پروانه سفید از جمله مهمترین آفات مریم گلی می باشند. همچنین زنگ مریم گلی، سفیدک پودری، لکه های قارچی روی برگ و پوسیدگی ساقه یا طوقه از مهمترین مشکلات مریم گلی در مزرعه می باشند. دقت داشته باشید که طوقه مریم گلی با شرایط رطوبی حساس می باشد و بایستی آبیاری به نحوی باشد که ساقه مریم گلی خیلی تحت تاثیر رطوبت قرار نگیرد.

روش برداشت گیاه دارویی مریم گلی

برداشت مریم گلی یکی از آسان ترین روش های برداشت می باشد. همان زمان که ارتفاع مریم گلی به حدود ۳۰ سانتیمتری رسید میتوانید با ابزار تیز یا قیچی برداشت را انجام دهید. ارتفاع برش دقیقا از بالای قسمت چوبی شده می باشد. در هنگام برداشت دقت کنید که بوته زیاد جابجا نشود.

برداشت اول معمولا ۶۰ روز بعد از کاشت نشا می باشد.

برداشت های بعد در دوره های ۴۵ روزه انجام میگیرد.

در مناطق سردسیر در پاییز برداشت انجام ندهید تا گیاه خود را برای زمستان گذرانی آماده کند.

از سال های دوم به بعد میتوانید سالی ۳ مرتبه برداشت داشته باشید.

دمای خشک کردن مریم گلی بین ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد می باشد.

برای خشک کردن مریم گلی میتوانید گیاهان برداشت شده را مدتی در هوای آزاد یا زیر پوشش درختان در نیم سایه پهن کنید تا حرارت اولیه آنها کم شود سپس اقدام به خشک کردن نهایی بکنید.

عملکرد مریم گلی در هکتار

میزان عملکرد مریم گلی در یک منطقه به سال برداشت، طول فصل رشد و میزان رسیدگی و عوامل اقلیمی مانند خاک و هوا ارتباط دارد. در منطقه تبریز بعلت کوتاه بودن فصل رشد میزان عملکرد پایین تر از منطقه ای مانند ورامین در جنوب تهران می باشد. محصولی که از مریم گلی در بازار فروخته میشود به دو صورت برگ خالص و سرشاخه می باشد. برگ خالص مشتری پسند تر از سرشاخه خشک می باشد.

  • عملکرد سرشاخه خشک در سال اول در یک هکتار:  حداقل ۱۵۰۰ کیلوگرم می باشد.
  • عملکرد سرشاخه خشک در سال دوم و سالهای بعد در یک هکتار: ۳۵۰۰ کیلوگرم می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن