نشاء گیاهان دارویی

کاشت نشا بادرنجبویه

آشنایی با کاشت گیاه دارویی بادرنجبویه

گیاه دارویی بادرنجبویه Lemon Balm با اسم علمی Melissa Oficinallis یکی از ارزشمندترین گیاهان دارویی شناخته شده در دنیا می باشد. هر ساله در ایران و دنیا کشاورزان بی شماری به کشت و کار گیاه دارویی بادرنجبویه مشغول هستند. بادرنجبویه گیاهی چند ساله و مقاوم به سرما می باشد. به صورت چند ساله کشت و کار شده و اندام دارویی بادرنجبویه برگ می باشد.

گیاه دارویی بادرنجبویه، گیاهی چند ساله می باشد و از طریق بذر و نشا تکثیر می شود. بذرهای گیاه دارویی بادرنجبویه بسیار کوچک و سبک بوده و رشد آنها در طبیعت و زیستگاه اختصاصی آنها اتفاق می افتد. در هر گرم از بذر بادرنجبویه ۱۰۰۰ عدد بذر شمارش می شود. کاشت نشا بهترین روشی می باشد که میتوان برای کاشت گیاهان دارویی در زمین اصلی از آن استفاده کرد. سعی کنید زمانی که نشای بادرنجبویه را دریافت کردید آن را در محیطی سایه و خنک همچنین مرطوب نگهداری کنید تا زمین برای کاشت آماده شود. بهتر است زمان دریافت نشا را با زمان آبیاری و کاشت هماهنگی کنید تا به محض دریافت نشا سریعا کاشته شوند.

بازدهی کاشت نشای گیاه دارویی بادرنجبویه از سال دوم و با درآمد خوب و کاملا اقتصادی است.

بازار و قیمت گیاه دارویی بادرنجبویه

بازار و فروش مهمترین بخش در تولید گیاهان دارویی بادرنجبویه می باشد. بررسی بازار و شناخت پیدا کردن از بازار قبل از کشت و کار بادرنجبویه بسیار مهم می باشد. باید بدانید قیمت بادرنجبویه در چه حدودی هست. اکنون در دی ماه ۱۳۹۷ بازار گیاه دارویی بادرنجبویه رو به رشد است و توصیه میشود کشت و کار آن به صورت کنترل شده انجام گیرد. در بادرنجبویه ۳ نوع محصول در بازار معامله میگردد که در زیر به بررسی شرایط و قیمت آن می پردازیم.

 • برگ خالص بادرنجبویه کیفیت صادراتی، برگ پفکی، درشت، سبز بدون ناخالصی سوختگی و چوب حدودا ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان
 • برگ خالص پفکی: با مشخصات بالا ولی برگ در اندازه کوچکتر حدودا ۲۴ هزار تومان
 • سرشاخه خشک: بسته به کیفیت و درصد شاخه و چوب حدودا ۱۲ تا ۱۷ هزار تومن
 • بذر روغن کشی: تقریبا بالای ۸۵ درصد خالص می باشد و حدود قیمت ۷۰ هزار تومان می باشد.
مشتریان برگ گیاه دارویی بادرنجبویه عبارتند از:
 • عطاری ها
 • کلینیک های طب سنتی
 • شرکت های داروسازی
 • شرکت های عرق و اسانس گیری
 • شرکت های چای کیسه ای و دمنوش های گیاهی

تعداد نشای لازم در هکتار برای بادرنجبویه

تراکم کاشت نشای گیاه دارویی بادرنجبویه به فاصله کاشت، شرایط آبیاری و برخی فاکتورهای دیگر بستگی دارد. در ایران بهترین تراکم کاشت در هکتار ۸۰ تا ۱۰۰ هزار بوته  در هکتار می باشد. اگر تراکم را بالا بگیرید محصولی با برگ های درشت تر و برداشت راحت تری خواهید داشت.

روش کاشت نشای بادرنجبویه در مزرعه

روش کاشت در گیاه دارویی بادرنجبویه بسیار ساده می باشد. برای کاشت در زمین اصلی به نشای گیاه دارویی بادرنجبویه نیاز دارید. با توجه به روش کاشت و روش آبیاری می توانید نشای گیاه دارویی بادرنجبویه را به صورت های زیر بکارید.

در روش آبیاری غرق آبی: زمین را بصورت جوی و پشته آماده کرده و نشا را در محل داغ آب می کارید. سعی کنید حداقل عمق چاله ۱۰ سانتیمتر باشد. پای نشا خاک ریخته و آن را سفت کنید.

در روش آبیاری قطره ای: در این روش نیازی به آماده زمین به صورت جوی و پشته نیست. کافی هست زمین را شخم زده بعد از نرم کردن خاک و راه اندازی سیستم آبیاری نشای گیاه دارویی بادرنجبویه را در محل قطره چکان بکارید. فراموش نکنید فواصل کاشت ۲۰ سانتیمتر بین بوته باشد.

نیاز خاکی و کوددهی در گیاه دارویی بادرنجبویه

شما میتوانید بدون هیچ نگرانی بادرنجبویه  را در بیشتر نقاط ایران کشت و کار کنید. بادرنجبویه به سرما مقاوم می باشد ولی نسبت به دماهای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد حساسیت نشان میدهد. بهترین ph برای بادرنجبویه ۶.۵ می باشد ولی بادرنجبویه میتواند در رنج ۴.۵ تا ۷.۸ رشد و نمو کند. اگر بتوانید خاکی غنی از مواد آلی در اختیار بادرنجبویه قرار دهید به سرعت به عملکرد اقتصادی خواهد رسید. بادرنجبویه به خاک حساس نبوده و در طیف وسیعی از خاکهای شنی تا رسی رشد و نمو میکند. اگر خاک مزرعه ای که میخواهید بادرنجبویه بکارید سنگین و رسی می باشد با استفاده از کود گاوی پوسیده زمین را اصلاح کنید. این در حالی می باشد که مشاهدات نشان میدهد شما میتوانید به راحتی در خاکهای سنگین و رسی نیز بادرنجبویه را کشت و کار کنید و عملکرد بالایی داشته باشین.

نیاز آبی گیاه دارویی بادرنجبویه

بادرنجبویه گیاهی همه جای زی بوده و در تمام طول سال نیازمند آبیاری می باشد. بدون آبیاری رشد گیاه متوقف می شود. نیاز آبیاری در روش قطره ای به چندین عامل مانند دمای هوا، بافت خاک و میزان تبخیر و تعرق برگی وابسته می باشد. بین دو آبیاری اجازه دهید زمین خشک گردد.

 • در خاک سنگین (خاکهای رسی) دور آبیاری غرق آبی ۱۰ روزه می باشد.
 • در خاکهای سبک (لوم) دور آبیاری ۸ روزه می باشد.

توصیه به کاشت بادرنجبویه در خاک های سبک (شنی) میشود البته بایستی نسبت به تامین نیاز غذایی بادرنجبویه در خاکهای شنی در زمان مناسب اقدام نمود.

آماده سازی زمین در گیاه دارویی بادرنجبویه

همانطور که در مبحث کاشت توضیح دادیم آماده سازی زمین به شرایط آبیاری بستگی دارد و شما با توجه به اینکه چه روشی برای آبیاری انتخاب کرده اید زمین را آماده میکنید. بیایید یکبار دیگر شرایط آماده سازی زمین در دو روش آبیاری غرق آبی و قطره ای را بررسی کنیم. روش آبیاری بارانی را به دلیل ماهیت شستشویی که دارد توصیه نمی کنیم. ضمن اینکه روش آبیاری بارانی باعث شیوع بیماری ها و آلودگی های قارچی نیز می گردد. در گیاهان دارویی بهتر است آب مستقیما با برگ و اندام هوایی گیاه تماس نداشته باشد.

آماده سازی زمین برای حالت غرق آبی: زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله یا ریشه علف های هرز موجود را جمع آوری کرده و بسوزانید. مسیرهای آبیاری را تعیین کنید. نقشه مزرعه را در ذهن یا روی کاغذ پیاده کنید. از راننده تراکتور بخواهید تا با خیش مناسبی جوب های کم عمق با فاصله حداقل ۵۰ سانتیمتر عمود بر شیب مزرعه ایجاد کنید. سپس به کمک کارگر و بیل جوب ها را اطلاح و درز گیری کنید. اکنون مزرعه شما برای کاشت نشای گیاه دارویی بادرنجبویه آماده می باشد. یکبار آبیاری آزمایشی کنید سپس بعد از دو روز که رطوبت مزرعه کشیده شده اقدام به نم کاری نشای گیاه دارویی بادرنجبویه با فاصله ۲۰ سانتیمتر بین بوته کنید. مجدد آبیاری را انجام دهید و تا ۷ روز سعی کنید پای نشا خیس باشد تا استقرار یابد.

آماده سازی زمین برای حالت قطره ای: در کاشت به روش قطره ای کافی است زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله ها و بقایای محصولات یا علف های هرز را جمع آوری کرده و سیستم آبیاری قطره ای را پیاده می کنید. آماده سازی زمین در این روش نیازی به جوی و پشته کردن زمین ندارد. فراموش نکنید قبل از شخم با توجه به آزمایش خاک کمبود های خاک را به کمک انواع کودهای مرسوم و سالم رفع کنید. معمولا کوددهی قبل از شخم انجام میگیرد.

آفات و بیماری های گیاه دارویی بادرنجبویه

از مهمترین آفات و مشکلات بادرنجبویه میتوان به پروانه سفید، کنه تار عنکبوتی، تریپس ها و سفیدک سطحی اشاره کرد.

روش برداشت گیاه دارویی بادرنجبویه

من همیشه قبل از اینکه به روش برداشت اشاره کنم از کشاورز می پرسم گیاه دارویی را برای چه هدفی کشت کرده است؟ چرا که هدف از کشت و کار تعیین کننده روش برداشت و هرس می باشد. برای مثال آیا شما می خواهید محصول نهایی بذر باشد یا برگ! بنابراین با توجه به هدف کشت روش برداشت مشخص میردد.

برداشت برگ در بادرنجبویه : برای برداشت برگ بادرنجبویه باید از دست و ابزار دستی استفاده گردد. معمولا ساقه ها را از ارتفاع ۵ سانتیمتری برداشت می کنند و برای خشک کردن در محلی پهن می کنند. به یاد داشته باشید که زمان برداشت وقتی می باشد که ارتفاع بوته ها به بیش از ۳۵ سانتیمتر رسیده باشد. قبل و بعد از خشک شدن می توانید برگ را از ساقه جدا کنید.

دمای خشک کردن بادرنجبویه بین ۳۵ تا ۴۶ درجه سانتیگراد می باشد اگر رطوبت هوا بالا باشد باید دمای خشک کردن را به ۵۱ درجه سانتیگراد افزایش دهید. توجه داشته باشید که در مناطقی مانند نوار شمالی کشور رطوبت بالا می باشد و بایستی نسبت به خشک کردن بادرنجبویه خیلی دقت کنید.

عملکرد بادرنجبویه در هکتار

آمار و اطلاعات دقیق و ثابتی از عملکرد گیاهان دارویی بادرنجبویه وجود دارد. همچنین آمار و ارقام در اقلیم های مختلف متفاوت می باشد.اینکه شما در ورامین مزرعه بادرنجبویه داشته باشید با اینکه در شیراز یا مشهد بخواهید برداشت انجام دهید عملکرد های متفاوتی به ثبت خواهد رسید. طول فصل رشد در مناطق می تواند بر روی عملکرد مزرعه بادرنجبویه تاثیر گذار باشد.

 • عملکرد سرشاخه خشک در سال اول در یک هکتار:  حداقل ۲۰۰۰ کیلوگرم
 • عملکرد سرشاخه خشک در سال دوم و سالهای بعد در یک هکتار: ۴۰۰۰ کیلوگرم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن