نشاء گیاهان دارویی

معرفی گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia, officinalis, vera, spica) یکی از اعضای خانواده Lamiaceae  و هم خانواده نعنا، رزماری، مریم گلی و ریحان است. اسطوخودوس یک گیاه چند ساله است که می تواند حداکثر عمر ۲۰ ساله را داشته باشد و این در صورتی است که شرایط بهینه شده باشد. اسطوخودوس یک درختچه زیبا و معطر است که ارتفاعش به ۶۰ سانتیمتر می رسد و گل های بنفشی تولید می کند که حاوی سطح بالایی از اسانس است. اسانس اسطوخودوس یک محصول و کالای ارزشمند در سطح جهان است. اسطوخودوس دارای خاصیت ضدعفونی کننده و ضد میکروبی قابل توجهی دارد. گل های اسطوخودوس دارای شهد بسیار غنی هستند که زنبورها و گرده افشان های دیگر را به خود جذب می کند. پس از برداشت و خشک کردن می توان گل های اسطوخودوس را در صنعت عطرسازی استفاده کرد.

 

lavender-garden

روش آبیاری

روش آبیاری قطره ای و آبیاری از ریشه بهترین روش آبیاری گیاه اسطوخودوس است.

مزرعه اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه است که می تواند در محیط های معتدل به خوبی رشد کند و می توان محصولات مختلفی از آن تولید کرد و می توان صنعت های مختلف مانند داروسازی، عطرسازی و آرایشی و بهداشتی را مورد هدف قرار دهد. اگر کاشت حرفه ای انجام شود میانگین عمر گیاه اسطوخودوس سالم و محصول گیاه اسطوخودوس به ۲۰ سال می رسد.

گیاه اسطوخودوس مقاوم است و می تواند در هر نوع خاکی که زهکشی خوبی دارد رشد کند. اگر چه به طور میانگین گیاه اسطوخودوس می تواند بدون تامین آب یا کود رشد کند اما رشد تجاری اسطوخودوس به یک سری از فعالیت ها نیاز دارد. کاشت، آبیاری، کوددهی، کنترل علف هرز و برداشت بسیار مهم هستند و می تواند روی محصول نهایی تاثیر بگذارد.

lavender-garden

هرس گیاه دارویی اسطوخودوس

برای توسعه و حفاظت از هر گیاهی هرس کردن ضروری است. بسیاری از کشاورزان زمانی که اولین جوانه ها در طول اولین فصل رشد، ظاهر می شوند ساقه های گلدهنده را هرس می کنند تا به رشد گیاه کمک کنند. بعد از این می توان گفت که گیاه اسطوخودوس به صورت سالانه به هرس کردن نیاز دارند هرس گیاه در اواخر تابستان و اویل پاییز و بعد از برداشت محصول انجام می شود. مخصوصا وقتی که اسطوخودوس را برای روغن اسانس پرورش می دهید در اغلب موارد تنها گل های بالایی را برداشت می کنیم و مابقی ساقه را دست نخورده باقی می گذاریم. در این مورد بعد از برداشت ما باید گیاه اسطوخودوس را تا نصف اندازه اش هرس کنیم و تنها یک سوم از هر رشد سالانه را باقی بگذارید تا گیاه را برای رشد جدید تشویق شود. از هرس کردن قسمت های چوبی گیاه اجتناب کنید.

مدیریت علف های هرز اسطوخودوس

متاسفانه گیاهان اسطوخودوسی غالبا از علف های هرز رنج می برند و با آنها از نظر فضا، دسترسی به نور خورشید، آب و مواد مغذی به رقابت می پردازند. علف های هرز تاثیر منفی روی کمیت و کیفیت اسانس می گذارند. ضروری است که تمام تولیدکنندگان استراتژی ها و راهبردهایی را برای کنترل علف های هزر داشته باشند. اولین اقداماتی که علیه علف های هرز می توانید انجام دهید تمیز کردن خاک قبل از کاشت نهال هاست. گام دوم شخم زدن و وجین کردن دستی منطقه بین ردیف هایی است که گیاهان کاشته شده اند. در داخل ردیف گیاهان، گیاهان اسطوخودوس بالغ و سالم به طور معمول اجازه نمی دهند به علت فاصله کمی که میانشان وجود دارد علف های هرز رشد کنند. با این حال کشاورزان اسطوخودوس حرفه ای به طور مرتب حضور علف های هرز را درون ردیف ها بررسی می کنند و در صورت لزوم با دقت علف های هرز را از بین می برند.

 

lavender-seed

میزان برداشت گیاه اسطوخودوس

در طول دو سال اول، محصول اسطوخودوس در مقایسه با سال های بعدی نسبتا کمتر (و در بعضی موارد صفر) است. کشاورز با تجربه می تواند در سال اول ۲۵۰ کیلوگرم در هکتار و در سال دوم ۶۰۰ کیلوگرم در هر هکتار و در سال سوم ۱۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار و در سال چهارم ۱۴۰۰ کیلوگرم در هر هکتار ساقه های گل خشک تولید کند. این آمار و ارقام برای کشور ایران می باشد. مزرعه نمونه در مشهد به وسعت ۱۶۰۰ مترمربع کاشته شده و عملکرد آن در سال سوم ۲۵۰ کیلوگرم می باشد.

شرایط کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس حداقل به ۶ تا ۸ ساعت نور آفتاب روزانه نیاز دارد و شرایط آب و هوایی گرم و شرایط آب و هوایی نیمه خشک، زمستان های معتدل و تابستان های آفتابی را ترجیح می دهد. مبداء اسطوخودوس کشورهای مدیترانه ای است و در جاهایی که متوسط دمای ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد را در بهار و تابستان دارند رشد می کمند. با این حال گیاه می تواند دماهای پایین تر را نیز تحمل کند. رطوبت بالاتر می تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی شود در حالی که گرمای بیش از حد تابستان می تواند روی کیفیت محصول (ساقه های گل، روغن اسانس) تاثیر منفی بگذارد. اسطوخودس همچنین می تواند در ارتفاع های بالا  ۱۵۰۰ متر و زمین های شیب دار رشد کنند.

میزان نشاء اسطوخودوس در هکتار

کاشت نشا اسطوخودوس در زمین بهترین روش احداث مزرعه می باشد. کاشت نشاء اسطوخودوس در مزرعه بصورت ردیفی انجام می شود برای این منظور فاصله کشت ۵۰-۴۰ سانتی متر روی ردیف ها و فاصله بین ردیف ها ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. لذا برای احداث یک هکتار مزرعه اسطوخودوس نیاز به تهیه ۲۰ تا ۳۰ هزار نشاء می باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن