خواص گیاهان دارویی

معرفی گیاه دارویی گل راعی

نشای گیاه دارویی گل راعی

گل راعی در ایران چندین اسم دارد. هوفاریقون و هزار چشم  نیز ازدیگر اسامی گل راعی می باشند. دو نوع گل راعی پابلند و پاکوتاه در مراتع ایران به صورت وحشی رشد و نمو میکنند. گل راعی پا بلند با اسم علمی Hypericum perforatum  بعنوان یک گیاه دارویی شناخته شده در اقسی نقاط دنیا کشت و کار میشود. در ایران نیز به صورت زراعی گل راعی پا بلند کشت و کار میشود.

گیاه دارویی گل راعی، گیاهی چند ساله می باشد و از طریق بذر و نشا تکثیر میشود. بذور گیاه دارویی گل راعی بسیار کوچک و سبک بوده و رشد آنها در طبیعت و زیستگاه اختصاصی آنها اتفاق می افتد. در هر گرم از بذر گل راعی ۸۰۰۰ عدد بذر شمارش می شود. کاشت نشا بهترین روشی می باشد که میتوان برای کاشت گیاهان دارویی در زمین اصلی از آن استفاده کرد. سعی کنید زمانی که نشای گل راعی را دریافت کردید آن را در محیطی سایه و خنک همچنین مرطوب نگهداری کنید تا زمین برای کاشت آماده شود. بهتر است زمان دریافت نشا را با زمان آبیاری و کاشت هماهنگی کنید تا به محض دریافت نشا سریعا کاشته شوند.

محصول نهایی گل راعی، گل و اندام خشک شده می باشد. گل و برگ و ساقه بعنوان اندام دارویی گل راعی کاربرد داشته و در صورتی که ساقه از بار حذف گردد بهترین محصول تولید خواهد شد.

 

Hypericum

تعداد نشای لازم در هکتار برای گل راعی

تراکم کاشت نشای گیاه دارویی گل راعی به فاصله کاشت، شرایط آبیاری و برخی فاکتورهای دیگر بستگی دارد. در ایران بهترین تراکم کاشت در هکتار ۴۰ تا ۶۰ هزار بوته می باشد. بیشتر یا کمتر از این تعداد توصیه نمیشود چرا که مشکلات زیادی بوجود می آورد. بهترین تراکم کاشت در هوفاریقون بین ۴ تا ۶ بوته در مترمربع می باشد. برای مناطق گرمتر با زمستان های ملایم تر از تراکم پایین استفاده کنید.

تراکم در کاشت دیم گل راعی: گل راعی از گیاهانی می باشد که میتوان آن را به صورت دیم کشت و کار کرد. اما توجه داشته باشید که سال اول بایستی گیاه از نظر آبی تامین شود چرا که نشای گیاه دارویی گل راعی ضعیف بوده و برای استقرار و رشد به آب نیاز دارد. شاید بهترین حالت برای برداشت عملکرد در زمین هایی که آب کم دارند استفاده از روش کاشت نیمه دیم می باشد.

روش کاشت نشای گل راعی

روش کاشت در گیاه دارویی گل راعی بسیار ساده می باشد. برای کاشت در زمین اصلی به نشای گیاه دارویی گل راعی نیاز دارید. با توجه به روش کاشت و روش آبیاری می توانید نشای گیاه دارویی گل راعی را به صورت های زیر بکارید.

در روش آبیاری غرق آبی: زمین را بصورت جوی و پشته آماده کرده و نشا را در محل داغ آب می کارید. سعی کنید حداقل عمق چاله ۱۰ سانتیمتر باشد. پای نشا خاک ریخته و آن را سفت کنید.

در روش آبیاری قطره ای: در این روش نیازی به آماده زمین به صورت جوی و پشته نیست. کافی هست زمین را شخم زده بعد از نرم کردن خاک و راه اندازی سیستم آبیاری نشای گیاه دارویی گل راعی را در محل قطره چکان بکارید. فراموش نکنید فواصل کاشت با توجه به تراکمی که انتخاب کرده اید درست باشد.

نیاز خاکی و کوددهی در گیاه دارویی گل راعی

طبق بررسی های بعمل آمده از کشت و کار گل راعی در بیشتر نقاط ایران شرایط کشت و کار نشای گیاه دارویی گل راعی فراهم می باشد. گل راعی در خاکهای نزدیک به اسیدی و خنثی در ph حدود ۵ تا ۶.۵ بهترین نتیجه و عملکرد را دارد. از نظر بافت خاک حساسیت بالایی ندارد ولی خاکهای با هوموس بالا را بیشتر می پسندد.

 

نیاز آبی گیاه دارویی گل راعی

  • آبیاری غرق آبی در خاکهای شنی: معمولا هفتگی می باشد
  • آبیاری غرق آبی در خاکهای رسی و سنگین: بین ده تا ۱۲ روز
  • آبیاری قطره ای در خاکهای شنی: روزانه یا یک روز در میان به مدت ده تا بیست دقیقه
  • آبیاری قطره ای در خاکهای رسی: سه روز یکبار ۲ تا ۴ ساعت، درتابستان میزان آبیاری با توجه به نیاز گیاه تمظیم گردد.

آماده سازی زمین در گیاه دارویی گل راعی

همانطور که در مبحث کاشت توضیح دادیم آماده سازی زمین به شرایط آبیاری بستگی دارد و شما با توجه به اینکه چه روشی برای آبیاری انتخاب کرده اید زمین را آماده میکنید. بیایید یکبار دیگر شرایط آماده سازی زمین در دو روش آبیاری غرق آبی و قطره ای را بررسی کنیم. روش آبیاری بارانی را به دلیل ماهیت شستشویی که دارد توصیه نمیکنیم.

آماده سازی زمین برای حالت غرق آبی: زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله یا ریشه علف های هرز موجود را جمع آوری کرده و بسوزانید. مسیرهای آبیاری را تعیین کنید. نقشه مزرعه را در ذهن یا روی کاغذ پیاده کنید. از راننده تراکتور بخواهید تا با خیش مناسبی جوب های کم عمق با فاصله حداقل ۶۰ سانتیمتر عمود بر شیب مزرعه ایجاد کنید. سپس به کمک کارگر و بیل جوب ها را اطلاح و درز گیری کنید. اکنون مزرعه شما برای کاشت نشای گیاه دارویی گل راعی آماده می باشد. یکبار آبیاری آزمایشی کنید سپس بعد از دو روز که رطوبت مزرعه کشیده شده اقدام به نم کاری نشای گیاه دارویی گل راعی با فاصله ۵۰ سانتیمتر بین بوته کنید.

آماده سازی زمین برای حالت قطره ای: در کاشت به روش قطره ای کافی است زمین را شخم زده و تسطیح کنید. زباله ها و بقایای محصولات یا علف های هرز را جمع آوری کرده و سیستم آبیاری قطره ای را پیاده میکنید. آماده سازی زمین در این روش نیازی به جوی و پشته کردن زمین ندارد. فراموش نکنید قبل از شخم با توجه به آزمایش خاک کمبود های خاک را به کمک انواع کودهای مرسوم و سالم رفع کنید. معمولا کوددهی قبل از شخم انجام میگیرد.

آفات و بیماری های گیاه دارویی گل راعی

در منابع فارسی برای گیاه دارویی گل راعی آفات و بیماری های مشخصی ذکر نشده است. اما آنچه که ممکن است شما با آن روبرو شوید عبارتند از انواع آلودگی های قارچی مانند پوسیدگی ریشه و رایزوکتونیا و برخی از برگ خوارها می باشد. ریشه و سیستم ریزوم گل راعی به ماندابی حساس بوده و بایستی زهکشی مناسبی داشته باشد.

روش برداشت گیاه دارویی گل راعی

اندام دارویی گل راعی پیکر رویشی می باشد. هدف از کاشت برداشت ساقه، گل و برگ می باشد. سپس به مرحله فروش و بازاریابی می رسد.  روش برداشت بدین صورت می باشد که در شروع گلدهی نیروی کارگری وارد زمین شده و ضمن حفظ سلامت بوته ها گل رو با دست برداشت میکنند. این عملیات زمان بر و هزینه بر می باشد. برداشت باید هر روز انجام گیرد. در غیر اینصورت عملکرد افت خواهد کرد. کف بر کردن در گل راعی تنها روش برداشت می باشد. باید اجازه دهید گل راعی وارد فاز گلدهی شود سپس اقدام به برداشت کنید.

در سال اول گل راعی وارد فاز گلدهی نمیشود و محصول شما بدون گل می باشد که معمولا فروش آن با قیمت پایین تری انجام میشود.

در سالهای بعد گلدهی رخ داده و ساقه گلدهنده تشکیل میگردد. اگر مراقبت و رسیدگی به مزرعه مناسب باشد عملکرد قابل توجهی برداشت خواهید کرد.

عملکرد گل راعی ایرانی در هکتار

  • عملکرد  پیکر رویشی خشک، سال اول در یک هکتار:  ۲۰۰۰ کیلوگرم
  • عملکرد  پیکر رویشی خشک، سال دوم در یک هکتار:  ۴۰۰۰ کیلوگرم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن